Наверх

вологість:

тиск:

вітер:

Головна » 2017 » Квітень » 22 » Революція Гідності і Реванш Нахабності
20:04
Революція Гідності і Реванш Нахабності
Мене завжди дивує, коли люди високої освіти, високого рівня національної свідомості й громадянської відповідальності розраховують на підтримку сторонніх потуг у розв'язанні проблем і завдань, які належать до ВИКЛЮЧНОЇ компетенції свого народу, своєї нації, свого суспільства. Перша серед цих проблем -- проблема українізації, хай навіть у виконанні найпростішого і найзрозумілішого із завдань -- запровадження української мови в усі сфери життя держави й суспільства. Це -- завдання, яке апріорі не можна виконати за допомогою зовнішніх чинників. І не тому, що сильні потуги не зацікавлені в цьому, а ще й тому, що це -- проблема, яку в принципі не можливо розв'язати ззовні. Це -- внутрішня, причому глибинно внутрішня проблема, яку під силу розв'язати самому народові, самому суспільству, і для цього треба не шукати підтримки ззовні, а мобілізувати внутрішні ресурси й можливості.

Таким внутрішнім ресурсом мають бути інтелектуали, люди з високим рівнем національної свідомості й громадянської відповідальності, яким належить будити народ і підносити рівень його самоусвідомлення. Для цього інтелектуальна еліта мусить сама навчитися мислити відповідними категоріями й шукати відповідні форми просвітницької діяльності замість того, щоб зациклюватися на з'ясуванні стосунків із касирами, офіціантами та іншими з низьким рівнем свідомості, освіти й культури.

Друга проблема -- представництво в органах законодавчої й виконавчої влади. Це -- ще одна сфера, в якій годі навіть сподіватися на допомогу ззовні. Якщо ви належите до тієї більшості, яка складає 70-80 відсотків суспільства, а в органах влади вас представляють ті, хто належить до меншин, які складають десять, п'ять чи й менше відсотків вітчизняної спільноти, то чим вам можуть зарадити ззовні, особливо -- звідти, де ваші десять чи п'ять відсотків складають більшість?

І розумні люди з діаспори вам прямо кажуть про це.
Не треба бути Ейнштейном чи Вінером, щоб збагнути, що більшість обирає достойних себе. І якщо ви обираєте не тих, що треба, якщо ви так легко продаєте свої голоси приходькам, то хто вам винен, крім вас самих? Знову ж таки, у розв'язанні цієї проблеми вирішальну освітньо-просвітницьку роль має відігравати інтелектуальна еліта, яка не обурюється зіставленням статистики «у них» і «в нас», але наполегливо працює над розв'язанням завдань, які підносять загальний рівень освіти й культури виборця -- з одного боку, і кандидатів на виборні та чиновницькі посади -- з другого боку.

Ще на моїй пам'яті в українському й підрадянському (!) суспільстві був час, коли люди віддавали перевагу людям освіченішим і авторитетнішим. Навіть уявити було годі, щоб куховарка чи водій раптом попхалися туди, де потрібна принаймні середня спеціальна освіта. Є й інші сфери, долю яких може й повинне вирішувати само суспільство, не розраховуючи на будь-яка допомогу ззовні.

Допомога ззовні якраз і потрібна тим, хто в меншості, для того, щоб брати гору над більшістю. І якщо інтелектуальна еліта разом із більшістю реагує на це емоційними обуреннями, то це справляє гнітюче враження, якщо збоку глянути. Так само гнітюче враження справляють і дискусії навколо тих проблем, що їх ми порушуємо в мережах.

На превеликий жаль, переважній більшості бракує здорового глузду, уміння виважено висловити свій погляд і обгрунтувати свою позицію, загальної культури. Відтак ми читаємо зливи емоційних випадів з лайками, взаємними образами і, зрештою, позбавленими будь-якого сенсу коментарями. Багато хто з нас списує ці речі на постгеноцидність українців. Звичайно, Голодомор свою чорну справу зробив, і ментальність народу дуже пошкоджена. Але ж призвідці Голодомору продовжують гнобити українську спільноту не голодом, а лише наглістю власної поведінки в середовищі, де українці складають переважну більшість.

Ті ж євреї постраждали від Голокосту не менше, ніж українці від Голодомору, і все ж вони дають собі раду. Тому, що вони зуміли зберегти власну гідність і горою стоять один за одного. І це при тому, що в них ніколи не було революції гідності.

Зважмо й на те, що попри всі негаразди, рівень формальної освіченості українців залишається одним із найвищих у світі, враховуючи й статистику найрозвинутіших країн. І цьому рівневі мав би відповідати й рівень гідності кожного з нас. Тим часом, незважаючи навіть на Революцію Гідності, реальний рівень гідності в українському суспільстві не тільки не піднявся, а навіть упав.

Інакше чим можна пояснити зливу співчуттів на адресу росіян через теракт у Петербурзі, якими останнім часом були заповнені мережі, і це при тому, що росіяни в масі своїй підтримують агресію Московії щодо України, анексію Криму й війну на Донбасі, яка вже відібрала десятки тисяч українських життів?

Кажуть: проблема в тому, що наш народ перетворено на бидло. Мають на увазі, що хтось його на бидло перетворив. Не можна перетворити на бидло народ, який цього не хоче! Бидлом можна стати лише з власної волі. Лакмусовим папірцем, який свідчить саме про це, є поведінка української інтелектуальної еліти. Не політичної, а саме інтелектуальної! Учені, викладачі вишів, учителі шкіл, журналісти, діячі літератури й мистецтва нині не демонструють навіть того рівня національного самоусвідомлення, яке вони демонстрували за радянської влади.

Зверніть увагу, скільки відомих учених України ніяк не можуть виборсатися з болота російського інформаційного простору. Журналісти й ЗМІ, викладачі вишів і вчителі шкіл у своїй переважній більшості не працюють для України й українського суспільства. А що ж тоді говорити про інших?

Тільки ми самі, без зовнішньої допомоги, власними зусиллями, активізувавши свою історичну пам'ять, національні традиції й звичаї, можемо зробити Україну українською, а відтак -- сильною й успішною. Є, правда, один зовнішній чинник, що його просто гріх не використати. Це -- діаспора. Але українців у розсіянні треба розглядати не як такого собі зовнішнього помічника чи захисника, а як повноправного співучасника дійства.

Володимир Іваненко,
Український Університет

Категорія: Ексклюзив | Переглядів: 730 | Додав: Редактор | Рейтинг: 1.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мистецька ХвиляМистецька Хвиля
РЕКЛАМА